The Piano (1993) – Toplumsal Cinsiyet Temelinde Film İncelemeleri #1

Leyli Sanat Derneği, toplumsal cinsiyet kavramını sinema sanatı üzerinden konuşabilmek adına yeni bir etkinlik serisine başlıyor.

İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı öğrencileri Esra Çalışkan Dönmez ve Ufuk Kadız’ın kolaylaştırıcılığını üstleneceği etkinlikte, Jane Campion’un yönettiği 1993 yapımı “The Piano” adlı film toplumsal cinsiyet temelinde tartışmaya açılacak.

Etkinliğe katılmak için aşağıdaki linkte yer alan katılım formunu doldurabilirsiniz. Etkinliğin hemen öncesinde mail adresinize Zoom katılım bilgileri gönderilecektir.

https://forms.gle/L2GfmD8Z1AZjkHnX7

Tarih: 9 Mayıs 2021, Pazar

Saat: 20.30

Platform: Zoom

Filmin Konusu

The Piano, dilsiz bir piyanist olan Ada ve kızının, 19. yüzyılın ortalarında Yeni Zelanda’nın batı kıyısında geçen hikayesidir. Altı yaşından beri tek bir kelime bile konuşamayan Ada, bu suskunluğunu çok sevdiği piyanosuna yansıtmış; iyi bir piyanist olmuştur. Babası yaptığı anlaşmayla Ada’yı Yeni Zelandalı bir zenginle evlendirir ve genç kadın kızını da alarak daha önce hiç görmediği, bilmediği bu ülkeye taşınır. Yeni kocasıyla arasında problemler yaşanır ve genç kadın piyanosundan ayrılmak zorunda kalır. Ancak bu esnada kendisini bekleyen bir sürpriz hayatındaki tüm aksaklıkları çözecek, onu bambaşka biri haline getirecektir.

Kolaylaştırıcılar Hakkında

Esra Çalışkan Dönmez

Haziran 1989 doğumlu. 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olup ikinci üniversite olarak Sosyoloji bölümüne başladı. Şu anda da aynı üniversitede Kadın Çalışmaları bölümünde yüksek lisans yapmakta. Özel sektördeki yoğun çalışma temposunu terk ederek yoga eğitmenliği ve profesyonel koçluk yaparak yaşamını sürdürüyor. Değişimin gücüne olan inancını sivil toplum içerisinde de aktif bir rol üstlenerek kitlelere ulaştırmaya gayret ediyor.

Ufuk Kadız

1995, İstanbul doğumlu. 2018’de Kadir Has Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu ve mezuniyetinden bir yıl sonra İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları bölümünde yüksek lisansa başladı. İletişim ve medya alanında çeşitli projelerde yer aldı ve şu anda da bir lisede Radyo Televizyon öğretmenliği yapmaktadır. Aynı zamanda Leyli Sanat Derneğinin Geçici Yönetim Kurulu başkanı ve kurucu üyesidir. Sinemanın hayattaki her şeyi açıklayabilecek güçte bir sanat dalı olduğuna inanarak bu minvalde çalışmalarını sürdürüyor.

14 thoughts on “The Piano (1993) – Toplumsal Cinsiyet Temelinde Film İncelemeleri #1

 1. Toğlantınıza yazacam film eleştirileri yazıları hakkında yardımzı olacağını düşündüğümden katılmak istiyorum.

  1. Bu sıkıntılı günlerde harika bir birliktelik olacak, ancak bu etkileşimi daha da duyurmalıyız…

 2. Uzun yıllardır AB kadın çalışmaları projelerinde görev aldım. Film eleştirisinde de bu konuda pek çok yeni bilgi
  olacağını düşünüyorum

 3. Iyi film izlemeyi severim. Film eleştirilerine de bakarım. Kitaplarda olduğu gibi. Farklı bakış açılarını görmeyi önemsiyorum.

  1. Merhabalar,
   Etkinliğe katılmak için metinde bulunan formu doldurmanız yeterli olacaktır, etkinlik öncesinde mail adreslerinize gerekli giriş bilgilerini ulaştıracağız.
   Sevgiler,
   Leyli Sanat Derneği

  1. Merhabalar, duyuruda bulunan formu doldurmanız yeterlidir. Doldurduysanız yarın görüşmek üzere. 🙂

 4. Üniversite yıllarında izlediğim ve hiç unutamadığım bir filmdi yıllar sonra farklı gözle ve yorumla izlemek güzel olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir