SİYAH E-Dergi’nin 3. Sayısı “Ateş ve Adalet” Temalarıyla Yayımlandı!

Leyli Sanat Derneği, hem sivil toplum alanına hem de sanat dünyasına nitelikli, çeşitli ve kapsayıcı içeriklerini sunmak için SİYAH E-Dergi Projesi’ni 2024’ün başından bu yana yürütüyor. Proje, baş harfleriyle SİYAH’ı oluşturan sanat, ilham, yaşam, adalet, hak kavramlarıyla günümüz edebiyat, kültür ve sanat çalışmalarının sivil toplum ve gönüllü çalışmalar ile yeniden yoğrulmasına olanak sağlıyor.

Siyah E-Dergi; sanatçı ve/veya eser incelemeleri, sivil toplum kuruluşları ve faaliyetlerine dair paylaşımlar, Leyli’den haberler, tarihte bugün ve okurların eserlerini paylaştığı şiir, deneme, öykü, fotoğraf, vb. türlerle oluşan serbest köşe gibi bölümlerden oluşuyor.

“Ateş ve Adalet” teması ile duyurulan üçüncü sayı, 2 Temmuz Madımak Katliamı’nı merkeze alan içeriklerle sunuldu. Derginin genel yayın yönetmenliğini yapan Seda Hatam Oghly hazırladığı ön sözde temanın önemini şu sözlerle vurguladı: 

“Medeniyete atılan ilk imza olarak görülen ‘ateşin bulunması’ ile insanoğlu rahat bir nefes almış olmalı. Yemekler yapıldı, ısınma sağlandı, dumanlarla haberleşildi… Bazı zamanlar oldu ki yüreğimize ateş düştü. Ülkemizin aydın insanları cahilce bir yakım ve yıkım sonucu hayattan koparıldılar. ‘Ölsem ayıptır, sussam tehlikeli/ Çok sevmeli öyleyse, çok söylemeli’ demişti ya şair, oysa ölüm onun için değil onun dizelerini susturanlar için ayıp, sessizlik ise zulümler karşısında eli kolu bağlı olanlar için tehlikeliydi.

‘Adalet, mülkün temelidir.’ Bazen çok arıyoruz, çoğu zaman bulamıyoruz ama biz yazarlar hala daha içimizde bir umut ışığı saklıyoruz. Adil bir ülkede kalemimiz mühürlenmeden sesimizi duyurmaya çalışmak belki de içimizdeki ateşi bir nebze olsun söndürecektir.”

Siyah E-Dergi ekibinden Aysel Nazlı Çomu’nun sanatçı Zehra Tezdönen ile gerçekleştirdiği röportaj ile Sesimiz Ol Platformu bu sayıda da yerini koruyor. Ayrıca Susma Platformu’nun geçtiğimiz nisan, mayıs ve haziran aylarında bizleri haberdar ettiği sansür gündemi de yine bu sayıda okurları aydınlatıyor. Röportaj köşesinde dernek üyelerinden Büşra Güllüoğlu, Fabrika Müzik’in kurucusu Sayın İsmail Kopmaz’ı ağırlıyor.

Röportajlar, makaleler, söyleşiler, denemeler, etkinlik tanıtımları, görsel içerikler, tarihte bugün köşelerine ek olarak serbest köşede yer alan deneme, öykü, şiir ve görsel içerikleriyle Siyah E-Dergi okurlarını karşılamaya hazır. 

Üçüncü sayıyı okumak için aşağıdaki eklentiyi ziyaret edebilir, e-dergi projemiz hakkında detaylı bilgi almak için www.leylisanat.org web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir