Ezgi Yavuz’un “Esir Şehre Dönüş” Kitabı İçin Buluşuyoruz!

“Ölüm kadar ciddiyim. Ama durun, şimdi düşündüm de belki ölümü fazla ciddiye alıyoruzdur, hayatı fazla ciddiye aldığımız gibi.”

Leyli Sanat Derneğinin Kadıköy ofisinde gerçekleştirdiğimiz Söyleşi & İmza Günü başlıklı etkinliklerimizin dördüncüsüne davetlisiniz!

“Esir Şehre Dönüş” adlı kitabın yazarı Ezgi Yavuz, dernek yönetim kurulu başkanımız Ufuk Yeşil’in moderatörlüğünü yapacağı etkinliğin konuğu olacak.

Etkinlik Detayları:
🗓️ 30 Haziran 2024, Pazar
🕓 16.00 – 18.00
📍 Leyli Sanat Derneği Ofisi
Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. No:64 Bulvar Çarşısı İç Kapı No:91 Kadıköy/İSTANBUL

Görüşmek üzere! 💛

Kitap Hakkında:

Tarihin tozlu sayfaları arasında gezinmek heyecan verici olduğu kadar hüzünlüdür.
Göğsümüzü kabartan anların yanında birer gözyaşı damlası gibi kalıverir hazin öyküler.
Sayfaları çevirdikçe tarihle birlikte hakkıyla yaşanamamış ömürler de dökülür satır aralarından. Kütüphanede basın tarihi araştırması yapan genç, modern kadın bu satır aralarında tesadüf etti Osmanlı zabiti Mehmet Ali Üsteğmen’e. Üsteğmenin intiharının yer aldığı gazete haberini okurken içindeki hüzün zembereğine bir kesik atıldı sanki. Bir ihtimal olsa, oraya gidebilse Üsteğmen’e anlatabilse diye düşündü. Kurtuluşa az kaldığını, memleketine ve esir şehrin insanlarına yapılanların yakında şanlı bir mücadeleyle son bulacağını anlatabilmek istedi. “Keşke!” demesi yeterliydi, kolundaki saatin akrebi geriye akarken kendini 1920 yılında buldu. Kendi ismini seçen bu modern kadın, Asiye artık hiç bilmediği bir zamanda, hiç tanımadığı insanlarla bir aradaydı!
Ezgi Yavuz, Esir Şehre Dönüş ile 1920 yılına sıkışıp kalan bir genç kadının hikâyesine davet ediyor okurunu. Osmanlı Kadın Hareketi, şifacı ve bakıcı kadınlar bu kitapta başrolde! Satır aralarında kalmış kadın tarihi bu kez bambaşka bir bakışla sizlerle…

Umutsuzlukla savaşanlara ve direnen kadınlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir