Mete Karagöl’ün İkinci Öykü Kitabı Çıktı: Sarı Vosvos

Mete Karagöl; Muallim Sabri adlı ilk öykü kitabını Klaros Yayınları’ndan çıkararak 2021 yılında okuyucularına sunmuştu. Bu sene de ikinci öykü kitabı Sarı Vosvos ile karşımızda. Sarı Vosvos, Karagöl’ün editörlüğünü yaptığı Mahal Edebiyat Yayınları’nın imzasını taşıması nedeniyle yazar için yeri de özel bir kitap.

Öykü, Balkan topraklarında sarı bir vosvos ile yolculuğa çıkan iki kişiyi anlatıyor. Bu kahramanlardan biri Türkiye’de yazmaya başladığı üç öyküsünü yeniden yazmaya çalışırken kendi hesaplaşmalarına da kafa yorarak keyifli sahneler sunuyor. Melike Kara’nın yorumuyla Garip ruhunu modernle buluşturan bir öykücü olan Mete Karagöl’ün, kitabında çeşitli anlatım tekniklerini ve metinler arasılığı kullanarak öyküye yeniden yorumlanabilirlik özelliğini katıyor. Hayal-gerçek çatışmasına dayanan kurgusu ile insanları düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren modern öykü kitabı, kitapçılardan ve internet üzerinden kolaylıkla edinilebiliyor.

1996 doğumlu Mete Karagöl, 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun oldu. Pek çok yazara ücretsiz editörlük yapmakta ve pek çok yazarın ilk öyküsünü yayımlama konusunda özverili bir çalışma içerisinde olan Mahal Edebiyat dergisini kurdu (2020). 2022 yılında ilki gerçekleştirilen Mahal Edebiyat Öykü Yarışması’nda ön jüride yer aldı. 2022 yılında yayın hayatına başlayan Mahal Edebiyat Yayınları’nda da editörlük yapmaktadır.

Eserleri:

Muallim Sabri, Klaros, 2021.

Sarı Vosvos, Mahal Edebiyat Yayınları, 2022.

Hazırlayan: Zeynep Tosun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir