Leyli-Der Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları Okuma Grubu Buluşmasının İlki Gerçekleşti

Anthony Burgess tarafından yazılan ve Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlanan Otomatik Portakal adlı eseri filmiyle beraber değerlendirmek için 13 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen buluşmanın içeriği ve detayları aşağıdaki gibidir. 

13 Kasım 2022 Pazar günü 14.00-16.00 saatleri arasında Rüzgargülü Kitap Kafe’de buluşan katılımcıların yaşları 16 ila 54 aralığında değişmekte olup şehrin çeşitli lokasyonlarından katılım sağlamışlardır. 10 kişi ile gerçekleşen bu oturumda, katılımcıların süre boyunca gösterdikleri aktiflik ve her iki eseri de detaylı bir biçimde kıyaslamalarına bakılacak olursa tümünün kitabı okuduğu ve filmi izlediği kolaylıkla söylenebilir. 

Okuma grubunun birinci eseri olan Otomatik Portakal’ı incelemeye geçmeden önce Yürütücü Ufuk Kadız, Leyli Sanat Derneği’nin misyonundan ve bugüne değin gerçekleştirdiği çalışmalardan kısaca bahsetmiştir. Daha sonra ise oturumun gönüllü kolaylaştırıcısı olan Melisa Parlak kısaca kendini tanıtıp oturumun temel kurallarını aktarmıştır. Sonrasında ise tanışmak için sözü katılımcılara bırakmıştır. Başta dairesel yönde ilerleyen oturumda katılımcılar kısaca kendilerini tanıttıktan sonra ikinci turda kitaba, filme ve anti kahraman Alex’e dair yorumlarını aktarmışlardır. Eserde uygulanan, ahlaki bakımdan tartışmaya çok açık Ludovico tekniği de katılımcıların hassasiyetle üzerinde durdukları bir mesele olmuştur. (Kolaylaştırıcının notu: Kişilerin eşit konuşmasına veya yönlendirilmelerine pek gerek kalmamış olup katılımcılar sözü birbirlerine nezaketle devrederek etkinliği sürdürmüştür.)

Sanatın ve bilimin çeşitli dallarının ışığında incelenen Otomatik Portakal adlı eserin incelenmesi, bu oturumda daha çok sosyoloji, psikoloji, felsefe alanlarından beslenerek ilerlemiştir. Ayrıca sinema eğitimi almış katılımcılar kendi alanlarındaki tecrübelerini paylaşmış, müzik alanına yoğun ilgisi olan başka bir katılımcı ise eserin hem kitaptaki hem de filmdeki müziklerini inceleyerek fikirlerini paylaşmıştır. Filmdeki dramatik etki üzerine tiyatro ile ilgili bir katılımcı fikirlerini belirtirken, bazı katılımcılar da film ve kitap arasındaki farklılıklara dikkat çekmiştir.

Katılımcılar arasında Stanley Kubrick sergisini (1 Ekim 2022- 1 Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul Sinema Müzesinde gerçekleşmekte olan) ziyaret etmiş katılımcılar Otomatik Portakal’a ayrılan kısımda gördüklerini paylaşarak oturumu zenginleştirmişlerdir. 

Son olarak ise etkinliğin bitiş saatine doğru konu toparlanarak katılımcılara güne dair izlenimleri sorulmuş, onlardan gelen motive edici bildirimler eşliğinde bir sonraki okuma etkinliğinin detayları kararlaştırılmıştır. Bir sonraki çevrimiçi olacak okuma etkinliğinin tarihi, gönüllü kolaylaştırıcısı ve kitabı belirlendikten sonra oturum sonlandırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir