Leyli-Der Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları Okuma Grubu Buluşmasının Dördüncüsü Gerçekleşti

Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları adlı okuma grubumuzun dördüncü buluşmasını 22 Mart Çarşamba akşamı Google Meet üzerinden gerçekleştirdik.

Kolaylaştırıcılığını Banu Ercan’ın yaptığı buluşmada John Steinbeck klasiklerinden Fareler ve İnsanlar’ı ve aynı adla Gary Sinise tarafından sinemaya uyarlanan filmi birlikte inceledik.

Buluşmaya gelen tüm katılımcılarımıza destekleri için teşekkür ederiz. Okuma grubunun bir sonraki buluşması 30 Nisan’da yüz yüze yapılacak. Takipte kalmayı unutmayın!

Buluşmanın raporu şu şekilde:

John Steinbeck tarafından yazılan ve Gary Sinise tarafından sinemaya uyarlanan Fareler ve İnsanlar adlı eseri filmiyle beraber değerlendirmek için 22 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen online buluşmanın içeriği ve detayları aşağıdaki gibidir:

22 Mart 2023 Çarşamba akşamı 20.00-22.00 saatleri arasında Google Meets aracılığıyla online olarak buluşan çeşitli mesleklere mensup katılımcılar, farklı şehirlerden katılım sağlamışlardır. Oturum toplamda 13 kişi ile gerçekleşmiştir. Sonlara doğru birkaç katılımcı özel sebeplerden toplantıdan erken ayrılmak durumunda kalmıştır. Katılımcıların yarısından fazlasının önceki oturumlarda da bulunduğu gözlemlenmektedir.

Fareler ve İnsanlar adlı kitap ve filmin değerlendirilmesi süresince katılımcıların büyük çoğunluğunun her iki eseri de okuyup izlediği gözlemlenmiştir. Ayrıca kitabı birden fazla kez okuyanların sayısının da bir hayli fazla olduğu görülmektedir. Oturumun başlangıcında, gönüllü kolaylaştırıcının yaptığı sunum ile kitaba ve filme dair detaylı bilgi edinen katılımcılar, daha sonra kendilerini kısaca tanıtarak eserler hakkındaki fikirlerini belirtmeye geçmişlerdir.

Oturumda genel olarak kitaptaki karakterler ve olay örgüsü hakkında irdelemeler yapılmıştır. Katılımcılar, gönüllü kolaylaştırıcının yaratıcı yönlendirmesiyle çeşitli sorulara yanıt verme imkanı bulmuştur. Kitapta pek çok temaya değinildiğinden katılımcılar, kendilerini en çok etkileyenleri, baskın olduğunu düşündükleri temaları paylaşmış ve yer yer de kendilerini karakterlerin yerine koyarak o durumda kendilerinin neler yapabilecekleri yönünde çeşitli varsayımlarda bulunmuşlardır.

Filmin, uyarlanırken kitaba sadık kaldığı konusunda hemfikir olmakla birlikte, karakterlerin ve finallerin farklılıkları gibi konuların üzerinde durarak fikirlerini belirtmişlerdir.

Son olarak, bir sonraki okuma etkinliği için gönüllü kolaylaştırıcı ve söz konusu eser belirlenmiş ve bir sonraki oturumun zamanı netleştirilmiştir.

Kolaylaştırıcı Banu Ercan’ın hazırladığı sunum için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir