Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları Okuma Grubu Yaz Dönemi Öncesi Buluştu

Leyli-Der okuma grubu “Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları” buluşmaları adı altında 7. kez bir 18 Haziran Pazar günü Kadıköy Kültür Evi’nde bir araya geldi.

Bu ayki eserler, Thomas Harris’in 1988 yılında yayımladığı Kuzuların Sessizliği adlı kitabı ve aynı adla sinemaya uyarlanan 1991 yapımı Jonathan Demme yönetmenliğindeki filmdi.

Leyli-Der Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Yeşil’in kolaylaştırıcılığında gerçekleşen etkinliğe 4 kişi katıldı ve bir buçuk saatlik bir paylaşım alanı sağlandı.

Kolaylaştırıcı ilk olarak Clarice Starling, Hannibal Lecter, Buffalo Bill ve Jack Crawford gibi eserin önemli karakterlerine dair bilgi paylaşımlarında bulundu ve katılımcıların karakterlere dair analizlerini aldı. Clarice Starling’in eser boyunca bir gelişme gösterdiği, kadın olarak erkeklerin dünyası olarak görülebilecek bir yerde mücadele yürüttüğü ve kendini ispatlamaya çalıştığı, çocukluk travmalarının da eser boyunca içinde olduğu bir seri katil yakalama eyleminde çözüldüğüne dair yorumlar paylaşıldı.

Hannibal Lecter’in karakter analizi yapılarak özellikle filmde karakteri canlandıran Anthony Hopkins’in başarılı oyunculuğundan ve Jodie Foster’la olan benzerliğinden bahsedildi. Ayrıca En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı alarak sinema tarihinde en az gösterilen ödüllü oyuncu olduğu bilgisi paylaşıldı.

Buffalo Bill karakteri üzerinden transseksüellik, kuir teori gibi noktalar üzerine tartışılırken Jack Crawford’un kitaba oranla filmde çok az yer edindiği, eşiyle olan güçlü ilişkinin filmde karşılık bulmadığı ve karakterin filmde oldukça arka planda kaldığı üzerine yorumlar yapıldı.

Buluşma öncesinde gönderilen okuma önerilerinin yönlendirmeleriyle Kuzuların Sessizliği’nin feminist bir kitap/film sayılıp sayılamayacağına dair fikir paylaşımları yapıldı. Clarice Starling’in yer aldığı birkaç sahnede feminist bakışın getirildiği ve seyircinin Clarice ile empati kurabilmesinin güçlendiği konuşuldu. 

Kitap ve filmin kıyaslamaları, birbirine benzer ve birbirinden farklı yönleri yapılarak katılımcıların eserlere dair son yorumları alındı.

Katılımcıların oybirliğiyle bu oturumu sezonun son oturumu olarak değerlendirerek yeni sezonun Eylül itibariyle başlamasına karar verildi.

Okuma Önerileri:

ROMANDAN SİNEMAYA KÖTÜLÜĞÜN İDEOLOJİK OLARAK KURGULANMASI: HANNIBAL LECTER
 
Bir Seri Katil Profili: Hannibal Lecter
The Silence of the Lambs’ten Psikanalitik Diyaloglar
Kuzuların Sessizliği Neden Feminist Bir Filmdir?
“Kuzuların Sessizliği” Kitap Hayranlarına Okuma Önerileri
ET BALIK KELLE, BUNLAR YENİR ELLE! (Kuzuların Sessizliği)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir