Leyli-Der Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları Okuma Grubu Buluşmasının İkincisi Gerçekleşti

Hubert Selby Jr.’ın “Bir Düş İçin Ağıt” adlı kitabı ve aynı orijinal adla uyarlanan, yönetmenliğini Darren Aronofsky‘nin yaptığı “Bir Rüya İçin Ağıt” filmi değerlendirilmek üzere 7 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen buluşmanın içeriği ve detayları aşağıda belirtilmiştir.

7 Aralık 2022 Çarşamba günü 20.00 ile 22.00 saatleri arasında Google Meet uygulaması üzerinden 11 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen oturumda, çoğu katılımcının kitabı okuduğu veya filmi izlediği görülmüştür ve katılımcıların neredeyse hepsinin değerlendirmeye katkı sağladığı bir oturum gerçekleştirilmiştir.

Okuma grubunun ikinci eseri olan “Bir Düş İçin Ağıt”ı, katılımcılarla değerlendirmeye açmadan önce yürütücü Ufuk Yeşil, Leyli Sanat Derneği’nin misyonundan ve grup içi iletişimde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmiştir. Sonrasında oturumun gönüllü kolaylaştırıcısı Tayfun Topkaraoğlu, kitabı ve filmi nereden duyduğuna dair kısa bir konuşma yapmıştır. Değerlendirme noktasında kolaylaştırıcı; 4 ana karakter üzerine, bağımlılık sorunlarına, filmin kurgusal yönüne ve film ve kitap arasındaki farklara eğilerek genel bir çerçeve çizmiştir. Çizdiği çerçeve ekseninde katılımcılarla yoğunluklu olarak soru cevap şeklinde ilerleme sağlamaya çalışmıştır. Katılımcılar da yöneltilen soruları kendi düşüncelerince yorumlayarak, filme dair irdelemek istedikleri konulara yönelik soruları sorarak oturumun akıcı bir şekilde devam etmesini sağlamışlardır.

Katılımcılara: Kitapta beğendiğiniz alıntılar var mı, varsa paylaşır mısınız? Filmde en beğendiğiniz sahne nedir? Marion ve Harry’nin aşkını nasıl yorumluyorsunuz? Gerçekten birbirlerini seviyorlar mı yoksa bağımlılığın etkisi altında bir düş mü? Kitapta ve filmde özellikle Harry ve diğerleri, kendilerini bağımlı olarak görmüyor; bu durumun olumsuz sonuçlara gelmeleri noktasında herhangi bir etkisi oldu mu? Yazar kitabı anlatırken Amerikan Rüyası’nın sahteliğini vurguluyor, yönetmen ise daha çok kişilerin bağımlılığına dikkat çekiyor; siz ne düşünüyorsunuz? Sizin bir bağımlılığınız var mı? Kendinizi bir karakterin yerine koyduğunuz oldu mu? şeklinde sorular yöneltildi. Birçok katılımcı bu sorular üzerinden düşüncelerini dile getirdi. Katılımcılar kolaylaştırıcının sorduğu soruları yanıtlayarak filmin akıllarda düşünce bırakan yerlerine ışık tutmuştur.

Son olarak etkinliğin bitiş saatine doğru konu toparlanarak katılımcılara etkinlik hakkında görüşleri sorulmuş, güzel bir etkinliğin olduğuna dair dönüşler alınmıştır. Sonraki etkinlikte kolaylaştırıcının kim olacağı, incelenecek film ve kitap kararlaştırılmıştır. Sonraki oturumun yüz yüze olacağı belirtildikten sonra oturum sonlandırılmıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir