Leyli-Der Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları Okuma Grubu Buluşmasının Altıncısı Gerçekleşti

Leyli-Der Okuma Grubumuzun Kitaplar ve Sinemaya Yansımaları buluşmamızın altıncısını 17 Mayıs 2023 Çarşamba akşamı çevrim içi olarak gerçekleştirdik.

J.M. Coetzee’nin 1999’da yayınlanan ve aynı yıl Man Booker ödülünü kazandığı “Utanç” adlı eseri ile bu eserden uyarlanan Steve Jacobs’un yönettiği “Disgrace” filmi bu ayki oturumumuzun konusuydu.

Banu Ercan’ın kolaylaştırıcılığını üstlendiği oturumumuza beş kişi katıldı. Kişi sayımızın azlığına rağmen yaklaşık iki saati bulan oturumda herkesin görüşü çok doyurucu bir etkinlik olduğu yönündeydi.

Kitap ve yazarı, film ve yönetmeni hakkındaki kısa bir sunum sonrası, kolaylaştırıcının soruları ve o sorulara verilen yanıtlar esnasında yapılan değerlendirmeler sonucunda çağdaş edebiyat çalışmalarında üzerine en çok yazı yazılan eserlerden biri olan Utanç kitabının hak edilen övgüyü almasına rağmen çok iyi uyarlandığı ve çok etkileyici bir film olan Disgrace’in çok da fazla duyulmadığı konusunda tüm katılımcılarımız hemfikir oldular.

Kitap ve filmin yazıldığı zaman ve yer düşünüldüğünde olağan gelen bazı şeylerin kabul edilemez derecede rahatsız edici olması birçok katılımcının görüş birliğine vardığı bir konu oldu.

Son olarak, bir sonraki okuma etkinliği için gönüllü kolaylaştırıcı ve söz konusu eser belirlenmiş ve bir sonraki oturumun zamanı netleştirilmiştir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir