Kübra Ünsaç’ın “40’a Bir Bakış” Adlı Sergisini Ziyaret Ettik

Tezhibe kadın eli…

Değerli sanatçı Kübra Ünsaç’ın kişisel sergisine Leyli Sanat Derneği olarak davetliydik. Ve davete icabet ettik, şahane bir mekanda eşsiz görüntülere kavuştuk.

Hat, tezhip, minyatür üzerine çalışmaları olan Kübra Ünsaç, farklı bakış açısı ve edindiği misyon ile davetlilere göz zevki yaşattı. Sergide birbirinden zarif ve kalbe dokunan eserleriyle tanışıklık kurmak oldukça kıymetli bir deneyimdi.

Sanatseverlerin ve cemiyet hayatından birçok ismin konuk olduğu açılış, renkli görüntülere de ev sahipliği yaptı.

Seyed Davoud’un küratörlüğünü üstlendiği tezhip, hat ve minyatür sanatçısı Kübra Ünsaç’ın “40’a Bir Bakış” isimli kişisel sergisi 30 Ekim-02 Kasım tarihlerinde Deniz Müzesi’nde kapılarını ziyaretçiye açmaktadır.

“Tezhip, kendi içerisindeki dikey yatay hareketlerle tek bir anlam ifade etse de herkesin kendinde olanı bulduğu bir dil. Noktanın çizgiye aktığı, çizginin ruhumdan ruhunuza aktığı bir dil bu. Duygularımın çizgiler aracılığı ile dışa dönümü, benim kendimi buluşum belki de. Tezhip, minyatür ve hattın matematiğinin soyuta dayanan boyutu, işlerimi geleneksellikten öte kılan. Görünenin ardına bakış, görünmeyendeki gerçekliği fark ediş. Bir çiçeğin görüntüsünün değil, kokusunun anlatımıdır, sanatım. “Soyut ve dinler üstü” olanın ciddi bir aktarımı olan sanat. Ulaşılması zor olan bir mana ve şifa arayışı. Sonsuza uzanan salt duyguların bütünlüğü. Gelenekselin ve güncelin bir olduğu bu ahengin, gönlünüzde bir derya olması dileğiyle.”

Bu değerli sergiyi kaçırmamanızı şevkle tavsiye ediyor ve Kübra Ünsaç’a başarılar diliyoruz.

Hazırlayan: İbrahim Akgün

Editör: Nur Uslu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir