Fransız Yönetmen Jean-Luc Godard Hayatını Kaybetti

Fransız yönetmen Jean-Luc Godard, hayatını kaybetti.

Sinemada Yeni Dalga akımı ile bilinen ünlü yönetmen 91 yaşında hayatını kaybetti. Hayatından kesitlere baktığımızda sinemayı derinden etkilediğini ve ardında sayısız eser bıraktığını görmekteyiz.

Jean-Luc Godard diyor ki: “Ben, insanın yapmayı bilmediği şeyleri yapması gerektiğini düşünüyorum çünkü yapmasını bildiğimiz şeyleri zaten yapabiliriz!”

O zaman gelin, ünlü yönetmenin hayatına bakalım, belki bizim de yapamadıklarımız için bir ilham kaynağı olur:

1930 yılında İsviçre kökenli Fransız orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak Paris’te doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’de yaşadı. Etnoloji (budun bilimi) okumak için 1949 yılında Sorbonne Üniversitesi’ne girdi. Bu zaman dilimi boyunca Cineclub ve Cinemateque’e katıldı. Godard, Yeni Dalga Akımı’nı alevlendiren insan olarak bilinen Andre Bazin ile burada tanıştı.

Felsefi görüşünü varoluşçuluk üzerine inşa etmesi, geleneksel montaj biçimini reddetmesi, kamera ve ses sistemini deneysel olarak farklı biçimlerde kullanması modern sinemanın olasılıklarını genişletmiştir. Bir iki kısa film denemesinin ardından, 1960 yılında ilk uzun metrajlı filmi Serseri Aşıklar‘ın (A Bout de Souffle) çekimini tamamladı.

Bu dönemde filmlerinde iletişim kopukluğu içindeki modern insanın farklı yaşam biçimlerini, akıldışı sosyal sistemleri, politik tartışma ve olayları konu almıştır. Maoculuk’tan etkilenmiş, burjuva sinema sistemi için film yapmayı reddetmiştir.

Sonraki dönemde, Godard kendisini modern dünyadan ayırıp, Grenoble isimli küçük bir şehre yerleşti ve “Eşsiz bir politik filmin sadece kendi ailesine göstereceği bir film olacağı” inancı ile video çalışmalarına odaklandı. Son çalışmalarında Godard, yeni bir felsefi yaklaşımla farklı sinematik deneyler yapmaya, insan varoluşunun ve bazen de dinsel duyumun en derinlerine inmeye çabalamıştır.

Bazı filmleri:

  • Serseri Aşıklar (A Bout de Souffle), 1960
  • Küçük Asker (Le Petit Soldat), 1960
  • Kadın Kadındır (Une femme est une femme), 1961
  • Hayatını Yaşamak (Vivre sa Vie), 1962
  • Çinli Kız (La Chinoise), 1967
  • Haftasonu (Weekend), 1967
  • Şen Bilgi (Le Gai Savoir), 1968
  • Diğerleri Gibi Bir Film (Une Film Comme les Autres), 1968

92 yaşında hayatını kaybeden Jean-Luc Godard’ı saygıyla anıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir