13 Temmuz Dünya Rock Günü!

Bugün 13 Temmuz Dünya Rock Günü! 🤘

Gönüllülerimizden Hakan Can’ın katkılarıyla bu özel günde anımsamamız gereken bazı sanatçıları sizler için listeledik.

Tina Turner

26 Kasım 1939 ABD doğumlu rock müzik efsanesi Tina Turner güçlü vokali, kostümleri ve sahne performanslarıyla bir kült haline gelmiştir. Çok sayıda albüm ve dünyanın pek çok yerinde konserler düzenleyen Tina Turner’ın Grammy ödülü de bulunmaktadır.

David Bowie

2016 yılında hayata veda eden İngiliz şarkıcı, birçok farklı dönemde yaptığı müziklerle eleştirmenler tarafından “avangart” olarak nitelendirilmiştir. Rolling Stone dergisinin “Tarihteki En İyi 500 Albüm” listesinde altıncı, “Tarihteki En iyi 500 Şarkı” listesinde de beşinci sırada yer almaktadır.

Queen

1970’lerde kurulan İngiliz rock grubu, vokali Freddie Mercury ile özdeşleşmiştir. Dünya genelinde 300 milyondan fazla albüm satışı yakalayan Queen grubu rock müzik tarihinde çok büyük yere sahiptir.

Janis Joplin

Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hafızalara kazınan 1969 Woodstock Müzik Festivali’nin parlayan isimlerinden biriydi. Kariyerinin başlarında bazı gruplarla çalışmış ve sonrasında solo kariyerine devam etmiştir. Blues ve soul türlerinde eşsiz bir vokal yeteneği olan Joplin 1970 yılında hayata veda etmiştir.

Özlem Tekin

1971 yılında California’da doğdu. Kariyerine Seyyal Taner ve Zerrin Özer’in ekibinde vokal olarak başlayan Özlem Tekin, sonrasında Şebnem Ferah ve Ebru Bank ile Volvox isimli rock grubunda yer aldı. 1995 yılında ilk solo albümünü çıkaran Tekin kariyerinde oyuncu olarak da çalışmalar yapmıştır.

Erkin Koray

1941 yılında Kadıköy’de doğan sanatçı Anadolu rock ve psychedelic rock türlerinde özgün eserler vermiştir. Anadolu kültüründe yer alan kimi türkülerden beslenerek sentez bir müzik ortaya koymuştur. Gibson SG marka modelli elektro gitarı ile özdeşleşen sanatçı diğer yandan Orhan Gencebay ile elektro bağlamanın gelişiminde de katkı sağlamıştır.

Bulutsuzluk Özlemi

1984 yılında kurulan grup protesk tarzıyla Türkçe rock müzik adına öncü rol oynamıştır. Çoğunlukla grubun vokali ve ritim gitaristi Nejat Yavaşoğulları’nın yazdığı ve bestelediği şarkılarda sosyolojik ve politik çok fazla öge ile karşılaşırız. Oldukça uzun bir kariyere sahip olan grup, 2021 yılında yeni albümlerini yayınlamıştır.

Barış Akarsu

ATV kanalında yayımlanan “Akademi Türkiye” isimli müzik yarışmasıyla tanıdığımız Barış Akarsu yarışmada birinci oluşunun ardından ilk profesyonel albümünü yayınlamıştır. Albümde yer alan Cem Karaca’ya ait olan “Islak Islak” şarkısı ile beğeni toplamıştır. Albümü yayınlandıktan sonra ülke çapında üne kavuşan sanatçı “Yalancı Yârim” isimli dizide oyuncu olarak da yer almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir